29 października 2018 23:12 | Aktualności

GMINNE OBCHODY 100 - LECIA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

Rok 2018 to rok wyjątkowy. Mija w nim dokładnie 100 lat od odzyskania przez Polskę niepodległości. Na terenie całego kraju odbywają się uroczystości poświęcone tej szczególnej rocznicy. W dniu dzisiejszym, tj. 29 października br. przeżywaliśmy gminne obchody 100 - lecia powrotu Polski na mapę Europy i świata.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w kościele parafialnym pw. św. Marcina w Starej Kiszewie, której przewodniczył Ksiądz Proboszcz - Andrzej Taliński. Zaproszeni goście, społeczność gminy wraz z uczniami wszystkich gminnych szkół udali się pod halę sportową, gdzie posadzono dąb niepodległości, a w niebo poszybowały biało - czerwone balony jako symbol odzyskanej wolności. Uczniowie Zespołu Kształcenia i Wychowania w Starej Kiszewie wraz z paniami: Cecylią Choma oraz Bożenną Synowiecką przygotowali Akademię Niepodległościową. Oprawą muzyczną zajął się chór ze szkoły w Starych Polaszkach pod kierunkiem pani Katarzyny Knitter. Wiersze deklamowali uczniowie z Góry. Podczas akademii wystąpili również laureaci V Międzygminnego Przeglądu Poezji i Pieśni Patriotycznej. Na zakończenie uroczystości wszyscy zebrani wspólnie odśpiewali pieśń patriotyczną "Legiony".

W tym szczególnym dniu swą obecnością zaszczycili: Starosta - Alicja Żurawska, Burmistrz Kościerzyny - Michał Majewski, Radny Sejmiku Województwa Pomorskiego - Piotr Karczewski, Ksiądz Proboszcz ze Starej Kiszewy - Andrzej Taliński, Ksiądz Proboszcz z Konarzyn - Marek Węsierski, Ksiądz Wikary - Marek Werner, Dyrektorzy Szkół: Ewa Bembnista, Małgorzata Sabisz, Grzegorz Jarząbek, Zbigniew Stolpa, Sekretarz Gminy - Andrzej Hinz, Radni Gminy Stara Kiszewa, przedstawiciele Koła Kombatantów, strażacy - z dh. Józefem Czapiewskim czele, pracownicy Urzędu Gminy, a gospodarzem uroczystości był Wójt Gminy Stara Kiszewa - Marian Pick.

GMINNE OBCHODY 100 - LECIA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

Filmy: