Pedagog, Psycholog szkolny, Logopeda

17 stycznia 2017 19:47 | Pedagog, Psycholog szkolny, Logopeda

"CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS" PROGRAM PRZEDSZKOLNEJ EDUKACJI ANTYTYTONIOWEJ

W listopadzie i grudniu 2016 r. 40 dzieci uczniów klasy 0 a i 0 b uczestniczyło w programie przedszkolnej edukacji antytytoniowej zatytułowanym "Czyste powietrze wokół nas".

Celem programu było zwiększenie umiejętności uczniów w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach lub gdy dorośli palą przy nich tytoń.

Program obejmował cykl pięciu zajęć, które poprzedziła wycieczka w celu obserwacji różnych źródeł dymu. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach. Uczyły się piosenki o Dinku, bohaterze programu, kolorowały otrzymane książeczki, wykonały własne wersje znaku zakazu palenia (piękne i różnorodne prace plastyczne świadczące o ich wrażliwości). Dzieci wykazały wysoki poziom wiedzy na temat palenia tytoniu i jego skutków.

W wyniku przeprowadzonych zajęć uczniowie usystematyzowali swoją wiedzę na temat szkodliwości dymu tytoniowego, zaczęły zastanawiać się, w jaki sposób można i trzeba zachowywać się, gdy narażone są na wdychanie dymu z papierosa. Rodzice zostali poinformowani o założeniach programu w liście otwartym. Rozdano im również materiały dotyczące profilaktyki tytoniowej.

Katarzyna Jaszewska

pedagog szkolny