26 stycznia 2018 10:51 | Konkursy

KONKURS "MARTA WIECKA DZIŚ"

Dnia 18 stycznia 2018 roku w Skarszewach odbył się finał IV edycji konkursu wiedzy o bł. Marcie Wieckiej MARTA WIECKA DZIŚ. W tegorocznej odsłonie konkursu na etapie szkolnym test w Starej Kiszewie napisało 44 uczniów, do rejonu zakwalifikowały się 4 uczennice z najwyższą punktacją:
ALEKSANDRA SZWEDA, WERONIKA PRZEWŁOCKA, WERONIKA KLAMAN i KORNELIA CZAPIEWSKA. W wyniku eliminacji rejonowych, które dla Kaszub odbyły się 27 listopada 2017 w Szymbarku 3 uczennice (Szweda, Przewłocka i Klaman) otrzymały skierowanie na finał, w którym potem wzięły udział.
Tegoroczny konkurs odbył się pod patronatem biskupa Wiesława Śmigla, biskupa pomocniczego diecezji pelplińskiej, który przez kilka lat towarzyszyły różnym inicjatywom związanym z osobą świętej z Kociewia - błogosławionej Marty Wieckiej. Nominacja biskupa Wiesława na pasterza diecezji toruńskiej, niestety uniemożliwiła przybycie patrona na finał rozgrywek, ale cieszymy się i serdecznie gratulujemy Księdzu Biskupowi podjęcia nowego zadania opieki nas sąsiednią diecezją.
Podczas tegorocznej edycji konkursu organizatorzy dla uczestników rywalizacji konkursowej przygotowali spotkania z ciekawymi gośćmi. W rejonie kaszubskim z młodzieżą po Mszy świętej spotkały się przedstawicielki rodziny Kupper. Były to wnuczki pani Łucji - bliskiej kuzynki Marty Wieckiej, którą znała osobiście. Podczas finału w Skarszewach młodzież miała okazję spotkać Siostry Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo, które poprowadziły specjalne spotkania dla uczniów naszej szkoły. Warto dodać, że po raz pierwszy w tym roku wraz z finalistkami, które pojechały pisać test, z naszej szkoły wyruszyli pod opieką pani Zofii Więcławskiej także "kibice" tzn. młodzież z różnych klas, która towarzyszyła naszym reprezentantkom. Podczas pisania testu 12 uczniów i uczennic naszej szkoły w innej sali uczestniczyło w spotkaniu z siostrami szarytkami - to zakonnice z tego samego Zgromadzenia, do którego należała Marta Wiecka.
Ks. Kamil Sobiech
zdjęcie zaczerpnięte z : http://radioglos.pl/wiadomosci/z-zycia-kosciola/4203-skarszewy-final-konkursu-marta-wiecka-dzis-iv-edycja