18 czerwca 2020 11:34 | Biblioteka

AKCJA "CZYTAM SOBIE CZYTAM SOBIE! MOGĘ BYĆ, KIM CHCĘ!"

Ruszyła II edycja akcji Czytam sobie, która promuje czytanie wśród najmłodszych. Źródłem pomysłu akcji jest program wydawniczy  Egmontu „Czytam sobie” wspierający dzieci w nauce samodzielnego czytania. Dotychczas wydano 54 tytuły na 3 różnych poziomach zaawansowania czytelniczego, autorstwa czołowych współczesnych polskich autorów i ilustratorów.

Hasło akcji – Czytam sobie! Mogę być, kim chcę! – zwraca uwagę na fakt, że doświadczenia, które wynosimy z czytania książek, pozwalają nam z większą pewnością siebie dążyć do realizacji marzeń i odkryć swoją przyszłą drogę zawodową. Każdy rodzic chce, żeby jego dziecko odniosło w życiu osobisty i zawodowy sukces. Samodzielne czytanie to pierwszy i najważniejszy krok w tym kierunku!

Miłość do książek warto rozbudzać już od najmłodszych lat, ponieważ dzieci, które samodzielnie czytają, lepiej radzą sobie z nowymi sytuacjami, rozumieją relacje międzyludzkie, są pewniejsze siebie, a jednocześnie wrażliwe na innych. Książki pozytywnie wpływają również na kształtowanie się osobowości oraz ułatwiają realizację życiowych celów. Zachęcajmy dzieci do czytania dla przyjemności i dbajmy o to, aby książki stały się ich najlepszym przyjacielem. Pokazujmy dzieciom, ile radości daje czytanie.

Badania naukowców z Uniwersytetu Emory w Atlancie, pod kierunkiem prof. G. Bernsa, udowodniły, że podczas czytania pobudzane są te same fragmenty mózgu, które odpowiadają za bodźce dotykowe czy zapachowe. Przeczytana historia działa na czytelnika tak samo, jak gdyby przeżył on ją w rzeczywistości. Dlatego też sytuacje, przygody i emocje, z którymi stykają się dzieci w książkach, sprawiają, że są one pewniejsze siebie oraz bogatsze o przeżyte podczas lektury doświadczenia. Śledząc losy bohaterów, młody czytelnik poznaje nowe wzorce zachowań oraz przygotowuje się na różne scenariusze zdarzeń.

Ważnym miejscem dla rodziców i dzieci jest strona internetowa https://czytamsobie.pl/ na której można znaleźć opinie ekspertów, materiały i scenariusze warsztatów, które pomogą w nauce samodzielnego czytania, a także wypowiedzi ambasadorów akcji.

W tegorocznej Akcji Czytam sobie wzięli udział m.in. Olga Bołądź, Mateusz Kusznierewicz, Wojciech Malajkat, Karolina Malinowska, Jakub Wons i Borys Szyc. Spot promujący samodzielne czytanie, w którym zobaczymy ambasadorów programu, będzie można obejrzeć w telewizji i w Internecie.

(Materiały zaczerpnięte ze strony https://czytamsobie.pl/

Pozdrawiam serdecznie

Joanna Ossowska